Třída 5.A

Výuka v DOV „Stavíme město“ 12. 5. 2023

V průběhu programu se žáci dozvěděli, že se města budují mnoho let a mají propracovanou strukturu.
V rámci akce se děti dokonce staly architekty a samy jedno město dohromady navrhly. Naučily se vzájemně komunikovat, spolupracovat, plánovat a kreativně se vyjadřovat. Na závěr se děti podívaly, jak by mohla vypadat města v budoucnosti.

ŠVP Suchá Rudná – Report 9 – Závěr

Čtvrtek byl dnem balení, ale také napjatého čekání na vyhodnocení celého 14ti denního pobytu. Děti zaslouženě obdržely diplomy, medaile a odměny za spoustu zajímavých soutěží. Největší očekávání vzbuzovalo na závěrečném „Bradavickém candrbálu“ vyhodnocení pořadí nasbíraných bodů jednotlivých „kolejí“. Zvítězila nakonec kolej ZMIOZEL a druhá byla NEBELVÍR. Při závěrečné písničce bylo dětem na jednu stranu smutno, že už vše končí, ale na druhé straně už se samozřejmě moc těší domů.

Tuto tematicky zaměřenou ŠvP s Harrym Potterem si děti velmi užily, utíkaly jim dny jako voda, ale to by nebylo možné bez zapálení všech přítomných p. učitelek nad rámec svých povinností.

https://akcetrida.rajce.idnes.cz/SvP_Sucha_Rudna_15.-28.4.2023/

ŠVP Suchá Rudná – Report 8

Po celou dobu ŠVP měly děti jedinečnou možnost denně vidět, jak se s jarem příroda probouzí.  Celou dobu vše pozorně sledovaly, zaznamenávaly a s nadšením během výukového bloku pracovaly na zajímavých projektech.
Druháčci na téma „Jaro“ vytvořili krásné listy do herbáře.
Páťáci už museli být více kreativní a vytvářeli celá leporela, která obohatili i přírodninami. Nalezený materiál, pokud měli zájem, mohli pozorovat i pod mikroskopem.
To co se zdá v učebnici někdy nezáživné a nezajímavé, tak v terénu vypadá najednou jinak – zábavně i poučně. 🙂

Fotomateriál a vedení projektů opět p. uč. Žídková.

https://akcetrida.rajce.idnes.cz/SvP_Sucha_Rudna_15.-28.4.2023/

ŠVP Suchá Rudná – Report 7

Dvoudenní report akcemi nabitého úterý a středy.

Úterý se odehrávalo v duchu KARNEVALU. Děti z dostupných materiálů vyráběly masky a večer nás překvapily celou plejádou neuvěřitelných postav z pohádek, filmů či knížek. Někteří dokonce vymysleli svou vlastní postavičku. Opět děti sbíraly body za nejlepší masku i taneční pár do celkového hodnocení.
Tématem středy byl BRADAVICKÝ FAMFRPÁL. Bylo třeba vyrobit fandící komodity pro celou kolej a díky počasí vše vyšlo a na „famfrpálovém“ hřišti probíhaly urputné boje za podpory celých kolejí. I hledání „zlatonky“ děti dost potrápilo, nemluvě o „potloucích“. Hry s „camrálem“ děti opravdu bavily a vítězné družstvo se na závěrečném „bradavickém candrbálu“ má na co těšit. Ale tím akční den neskončil a na přání dětí je čekala večerní stezka odvahy po tmavých hotelových zákoutích osvětlených jen svíčkami. Vícečlenná smíšená družstva putovala se svítícími náramky a lampičkami a musela najít šest stanovišť a nasbírat razítka pro úspěšné zdolání celé stezky. Všichni úspěšně zvládli.

Fotky a videa p. uč. Žídkové a Řepkové průběžně dodávány

https://akcetrida.rajce.idnes.cz/SvP_Sucha_Rudna_15.-28.4.2023/

ŠVP Suchá Rudná – Pozorování přírodnin

Dnes v rámci přírodovědy pod vedením p. uč. Žídkové páťáci zkoumali přírodniny a pozorovali jejich části pod mikroskopem.

ŠVP Suchá Rudná – Report 6 – Praděd

Dnes jsme si ověřili, jakou máme kondici při výšlapu na nejvyšší horu Moravy. Prali jsme se se sněhem, deštěm i povichrem, ale vrchol Pradědu jsme zvládli všichni. Cestou zpět nás nalákala Karlova Studánka. Prohlédi jsme si venkovní Geologickou expozici, historické lázeňské budovy a ochutnali jeden z místních minerálních pramenů. Doma se můžete těšit na lázeňské oplatky (pokud zůstanou…).
Den byl náročný, ale dětem se líbil.
Druháčci měli výpravu na Skalnatý vrch s překonáváním nástrah lesa i počasí.

Tentokrát spousta nových fotek od paní učitelky Staškové, Žídkové, Kublínové a Řepkové a souhrn fotek i videí za předešlý týden  od paní učitelky Dufkové.

https://akcetrida.rajce.idnes.cz/SvP_Sucha_Rudna_15.-28.4.2023/

ŠVP Suchá Rudná – Report 5

O víkendu nám počasí opět přálo, proto si děti užívaly přírody a venkovních sportovišť plnými doušky.
Před obědem hráli druháčci na louce spoustu různých her a páťáci s nadšením stavěli indiánská týpí. Na hřišti se odehrávaly zápasy ve vybíjené a fotbalu.
Probouzející se příroda kolem nás je opravdu nádherná. Děti poznávají jarní květenu, stromy i drobné živočichy.

Přidány fotky:

https://akcetrida.rajce.idnes.cz/SvP_Sucha_Rudna_15.-28.4.2023/

ŠVP Suchá Rudná – Report 4

Report za další dva dny. Včera dopoledne výuka, odpoledne děti stavěly pavoučí sítě včetně pavoučků a večer základy první pomoci s paní zdravotnicí. Dnes nejsluníčkovější den, podle fotek je hned poznat bezmráčková pohoda, která vybízela k venkovním aktivitám. Ráno začalo „ponožkovým dnem“, před obědem si ještě páťáci zahráli na dobu pravěkou a s využitím přírodnin z nedalekého lesa a louky tvořili příbytky dob dávno minulých. Odpoledne  jednotlivé koleje z Bradavic plnily „Pobertův plánek“, takže spousta náročných úkolů a soutěží za body do celkového hodnocení.

Do galerie přidány fotky ze zdravovědy, stavby pavoučích sítí i pravěkých obydlí, plnění Pobertova plánku i videa z atmosféry na louce. Autorkami všech fotek a videí jsou paní učitelky Žídková a Dospivová, díky nim máte pocit, jako byste byli součástí…

https://akcetrida.rajce.idnes.cz/SvP_Sucha_Rudna_15.-28.4.2023/

ŠVP Suchá Rudná – Report 3

Ve středu se děti rozdělily do dvou skupinek – druháčci se dopoledne učili a ostatní vyrazili na exkurzi jediné přečerpávací elektrárny u nás Dlouhé stráně. Cestou se zastavili v Ruční papírně Velké Losiny, kde se ručně papír vyrábí  již od roku 1596. Ve Velkých Losinách se děti zabavily v zámeckém parku a také navštívily Velkolosinské pralinky. Druháčci odpoledne stavěli domečky pro lesní skřítky.

Do galerie přidány fotky

https://akcetrida.rajce.idnes.cz/SvP_Sucha_Rudna_15.-28.4.2023/

/*! elementor – v3.6.5 – 27-04-2022 */
.elementor-widget-image{text-align:center}.elementor-widget-image a{display:inline-block}.elementor-widget-image a img[src$=“.svg“]{width:48px}.elementor-widget-image img{vertical-align:middle;display:inline-block}

„KVĚTINOVÝ DEN“

V pondělí 20. března byl první jarní den, proto žákovský parlament vyhlásil soutěž tříd nazvanou „Květinový den“. Naše třída se pustila do akce s vervou a v konečném hodnocení školní soutěž vyhrála! Jak to u nás vypadalo se můžete podívat na přiložených fotkách.

/*! elementor – v3.6.5 – 27-04-2022 */
.elementor-image-gallery .gallery-item{display:inline-block;text-align:center;vertical-align:top;width:100%;max-width:100%;margin:0 auto}.elementor-image-gallery .gallery-item img{margin:0 auto}.elementor-image-gallery .gallery-item .gallery-caption{margin:0}.elementor-image-gallery figure img{display:block}.elementor-image-gallery figure figcaption{width:100%}.gallery-spacing-custom .elementor-image-gallery .gallery-icon{padding:0}@media (min-width:768px){.elementor-image-gallery .gallery-columns-2 .gallery-item{max-width:50%}.elementor-image-gallery .gallery-columns-3 .gallery-item{max-width:33.33%}.elementor-image-gallery .gallery-columns-4 .gallery-item{max-width:25%}.elementor-image-gallery .gallery-columns-5 .gallery-item{max-width:20%}.elementor-image-gallery .gallery-columns-6 .gallery-item{max-width:16.666%}.elementor-image-gallery .gallery-columns-7 .gallery-item{max-width:14.28%}.elementor-image-gallery .gallery-columns-8 .gallery-item{max-width:12.5%}.elementor-image-gallery .gallery-columns-9 .gallery-item{max-width:11.11%}.elementor-image-gallery .gallery-columns-10 .gallery-item{max-width:10%}}@media (min-width:480px) and (max-width:767px){.elementor-image-gallery .gallery.gallery-columns-2 .gallery-item,.elementor-image-gallery .gallery.gallery-columns-3 .gallery-item,.elementor-image-gallery .gallery.gallery-columns-4 .gallery-item,.elementor-image-gallery .gallery.gallery-columns-5 .gallery-item,.elementor-image-gallery .gallery.gallery-columns-6 .gallery-item,.elementor-image-gallery .gallery.gallery-columns-7 .gallery-item,.elementor-image-gallery .gallery.gallery-columns-8 .gallery-item,.elementor-image-gallery .gallery.gallery-columns-9 .gallery-item,.elementor-image-gallery .gallery.gallery-columns-10 .gallery-item{max-width:50%}}@media (max-width:479px){.elementor-image-gallery .gallery.gallery-columns-2 .gallery-item,.elementor-image-gallery .gallery.gallery-columns-3 .gallery-item,.elementor-image-gallery .gallery.gallery-columns-4 .gallery-item,.elementor-image-gallery .gallery.gallery-columns-5 .gallery-item,.elementor-image-gallery .gallery.gallery-columns-6 .gallery-item,.elementor-image-gallery .gallery.gallery-columns-7 .gallery-item,.elementor-image-gallery .gallery.gallery-columns-8 .gallery-item,.elementor-image-gallery .gallery.gallery-columns-9 .gallery-item,.elementor-image-gallery .gallery.gallery-columns-10 .gallery-item{max-width:100%}}

Výuka v Zoo a předávání vysvědčení

Naše třída vyhrála soutěž žákovského parlamentu, při níž se hodnotily akce tříd za první pololetí.

Výhru jsme použili na návštěvu výukového programu „Zvířecí jídelníček“ v ostravské Zoo. Akce byla ještě o to příjemnější, že děti v prostorách pavilonu hrochů obdržely pololetní vysvědčení.